Bauhausov štýl: prečo je pre modernú architektúru tak dôležitá?

Prečo je štýl Bauhausu stále dôležitý pre modernú architektúru

 

Každý, kto má záujem o architektonickú históriu, pozná termín Bauhaus. Ide o školu, ktorú založil Walter Gropius pre architektúru a dizajn. Ona bola oficiálne aktívna medzi rokmi 1919 a 1933. V skutočnosti je to tak, že ich študenti pokračujú v práci. Mnoho moderných architektov a ich budov možno považovať za nástupcov tejto školy.

Architektúra a dizajn v štýle Bauhaus

Bauhausová štýlová architektúra budovy Bauhaus Dessau

Bauhaus založil v roku 1919 Walter Gropius

Bauhaus štýl pokryje geometrické tvary farieb
ŠPZ

Typickým pre štýl Bauhaus je použitie primárnych farieb, tj červenej, modrej a žltej farby. Navyše, stylisti Bauhaus vždy používali veľmi jasné geometrické tvary. Tento prístup možno vysvetliť filozofiou tejto školy. Bauhaus umelci všade hľadali jednoduché formy, ktoré sa hodia k masovej výrobe.

"Menej je viac" - motto Bauhausu

Bauhaus štýl stoličky rôznych farieb dizajnérske stoličky

Niektoré Bauhaus návrhári šli tak ďaleko, že chcú rozvíjať štýle Bauhaus do takzvaného medzinárodného štýlu, ktorý by mal byť vhodný pre všetky národy a kultúrami.

Praktický a pohodlný dizajn

Bauhaus štýl nábytok stoličky kancelária obývacia izbaJednoduché tvary a prírodné materiály

Bauhaus štýl nábytok stoličky ocele ratan

Dôležité postavy hnutia Bauhaus

Ak chcete mať jasnejšiu predstavu o tom, aký je štýl Bauhaus, pozrite sa na diela niektorých popredných svetových dizajnérov. Potom si určite všimnete, aké typické tvary vyzerajú. Potom si ľahko uvedomite vplyv tohto štýlu na moderné konštrukčné a dizajnérske práce, ktoré nás obklopujú.

Funkcia určuje tvar

Bauhaus štýl barcelon achair dizajnér Ludwig Mies van der Rohe

Walter Gropius

Začnime s vyššie uvedeným Walterom Gropiom, ktorý je tiež zakladateľom školy Bauhaus. Teoreticky formuloval ideológiu tohto štýlu a potom ho používal vo svojich dielach.

Johannes Itten

To je ďalšie meno, ktoré by ste si mali spomenúť na Bauhaus. Tento umelec podporil použitie primárnych farieb. On tiež určil tie nuansy, ktoré sa potom stali typickými pre štýl Bauhaus.

Jeho práca bola veľmi dôležitá v štýle Bauhaus. Musíme však spomenúť, že v určitom okamihu si vzal svoju vlastnú cestu a odstúpil od pôvodných myšlienok štýlu Bauhaus.

Laszlo Moholy-Nagy

Po tom, čo Johannes Itten opustil Bauhaus, prevzal Laszlo Moholy-Nagy svoje povinnosti. Kvôli svojej špecializovanej stavebnej činnosti dnes sú niektoré z najkrajších architektonických diel tohto štýlu v Maďarsku.

Barcelona stoličky a osmanské

Bauhaus štýl Mies Barcelona kreslo a osmanské

Štýl Bauhaus a moderná architektúra

Tak prečo je štýl Bauhaus tak dôležitý pre modernú architektúru a súčasný dizajn? Odpoveď nie je taká zložitá, ako si myslíte.

V moderných budovách máte malý priestor na manévrovanie. Dnes sa vždy spoliehate na jasné línie a stabilnú štruktúru. Intenzita svetla a ľahký prístup v každej miestnosti sú mimoriadne dôležité.

Čisté línie a stabilná štruktúra v modernej architektúre

Bauhaus štýl Moderná architektúra Bauhaus

Aby boli takéto štruktúry originálne, bolo by potrebné naplánovať kreatívne používanie základných foriem pri ich konštrukcii. Jedným z možných prístupov je použitie organických foriem, ktoré sú spoločné mnohým moderným architektom.

Geometrické tvary zohrávajú významnú úlohu v Bauhause

Bauhaus štýl architektúry dizajn a umenie

Iní, naopak, sa tvorivo zaoberajú zložením geometrických tvarov. To je prípad dizajnérov, umelcov a architektov, ktorí sa odvolávajú na školu Bauhaus.

Jednoduchý dizajn

Bauhaus štýl soskin domu

Bauhausova škola a organické formy

V modernej architektúre tiež pozorujeme na niektorých miestach spojenie Bauhausu a organických foriem. Najmä pri guľatých formách sa niekedy zhodujú. Hranice medzi týmito dvoma sú úplne rozmazané, ak sa stále používajú prírodné materiály. Môžu byť spracované triezvy a moderné modernými technológiami a zároveň vždy zabezpečujú prirodzený vzhľad.

Organické tvary a výrazné farby

Bauhaus štýl plagát modernej architektúry umenia

Bauhaus štýl Dessau Legend dizajnový nábytok Grupius

Bauhaus štýl Bauhaus konštrukcia bicyklov strieborná
Bauhaus štýl design kostrukt farby a tvary Bauhaus štýlový interiru kostrukt hotel Návrh štýlu Bauhaus Optimalizované vyzdobenie izieb Návrh štýlu Bauhaus Optimalizované lôžko pre izby Návrh štýlu Bauhaus Optimalizované schodisko v miestnosti
Bauhaus štýl Dessau Legend dizajn nábytok kabinetu Bauhaus štýl farieb tvary dizajn architektúry

Pantónová stolička v štýle Bauhaus červená Bauhaus štýl Piet Mondrian skladba červená žltá modrá

Bauhaus štýl Yves Saint Laurent Mondrian šaty Bauhaus v štýle Piet Mondrian Odysey Bauhaus štýl Piet Mondrian dizajn izby
Bauhaus štýl Retvield dizajnový nábytok Bauhaus židle